הפיטותרפיה, טיפול באמצעות צמחי מרפא נחשב לרפואה העתיקה בעולם. לאורך השנים הצליח האדם לזהות את סגולותיהם של צמחי המרפא שסייעו בריפוי מחלותיו, מתוך ניסוי וטעייה. השימוש בצמחי מרפא התפתח בין התרבויות השונות על פני כדור הארץ  כל תרבות התבססה על הצמחים הגדלים באיזור שלה. הידע שהצטבר הפך במהלך הזמן לרפואה עממית ונאגר תחילה על ידי נשות הכפר ובהמשך היה לרשותם של הרופאים המקומיים, השמאנים. קיימות עדויות של רישומם של מאות צמחים בתרבויות עתיקות כגון מצרים, סין, הודו, טיבט, יוון, האינדיאנים בצפון ובדרום אמריקה. בארץ ישראל התפתח לימוד צמחי המרפא ותועד בתלמוד ובספרות חז”ל. באוכלוסיה הערבית, הבדואית והדרוזית, קיים ידע רב בנוגע לשימוש הרפואי בצמחייה המקומית העובר מדור לדור בעל פה.

כל צמח רפואי מהווה כלי לטיפול בבעיות שונות. כחלק מהגישה ההוליסטית, ניתן להשתמש בצמח רפואי אחד לריפוי ואיזון מספר תופעות קליניות ברמה הפיזית והנפשית כאחד. גוף האדם מזהה את הצמח כבעל תכונות אורגניות ולכן לרוב הגוף מעכל אותם ביעילות ולרוב לא מופיעות תופעות לוואי בעת לקיחתם. בנוסף צמחי המרפא נועדו לשימוש קצר טווח במהלכו הם מעוררים את הזיכרון הרדום בגוף האדם ומשיבים למערכות שונות את הידע והכוח לפעול באופן מאוזן ועצמאי.

עבודת המטפל בצמחי מרפא (“הרבליסט”) היא לאבחן את מצבו הקליני של המטופל, ולבחור עבורו את הצמחים המתאימים, ביחד עם תזונה ואורח חיים בריאים שיעזרו לו להגיע לאיזון פיזי ומנטלי.

 

 

 

רוצים לשמוע עוד על טיפול באמצעות צמחים? השאירו פרטים ונחזור אליכם