רפואת ילדים הינה אחת מההתמחויות העתיקות ביותר של הרפואה הסינית, ויש עדויות לה החל ממאות הראשונות  לספירה. מאז ועד היום התפתחו באופן עיקבי יכולות הדיאגנוזה ושיטות הטיפול בילדים על פי עקרונות הרפואה הסינית, המתבססים כיום גם על כלי אבחון מודרנים שמעמידה לרשותינו הרפואה המערבית. הרופאים הסינים הקדומים גילו מכנה משותף טיפולי המתאים לכמעט כל ילד. שיטות הטיפול השונות (דיקור, טיפול בצמחים, עסוי ותזונה) של הרפואה הסינית אפקטיביות לפתרון בעיות רפואיות של ילדים מזה למעלה מ- 2,000 שנה.

צורה זו של רפואה מזרחית צברה יותר נסיון טיפולי מכל שיטת רפואה הקיימת כיום, ועדיין משמשת קו רפואה ראשון לכרבע מאוכלוסיית העולם,  שניה רק לרפואה המערבית!  בשונה מהרפואה המערבית, רפואה עתיקת ימים זו מתיחסת לכל פציינט כיישות ייחודית ומתאימה את הטיפול לצרכיו היחידנים, והטיפול איננו מתבסס רק על המחלה או הסימפטום. הרפואה הסינית איננה פולשנית והיא מעודדת את היכולות הטבעיות של הגוף לרפא את עצמו על ידי חזרה לאיזון והרמוניה פנימית. יחסה של הרפואה הסינית המסורתית לילדים אינו רק כמודל מוקטן של מבוגרים אלא מבוסס על ההבנה כי ילדים אינם בשלים, הן פיסית והן מבחינת האיזון הגופני הפנימי שלהם. רוב התלונות לגבי מטופלים ילדים נובעות מאי בשלות זו. על פי הרפואה הסינית, מאחר שגוף הילד אינו בוגר דיו ולפיכך עדיין חלש אנרגטית, הילדים חשופים יותר למחלות התוקפות את מערכת הנשימה, כמו למשל צינונים, שיעול, אלרגיות ואסטמה, או את מערכת העיכול כמו כאב עוויתי, הקאות, שילשולים, עיכול לא תקין וכאבי בטן.

לרפואה הסינית תוצאות קליניות מוכחות עבור מטופלים,הן כאלה שנואשו משיטות טיפול אחרות והן עבור אלו שבוחרים לנסותה מלכתחילה. לטיפול יש פחות תופעות לוואי והיא מנסה להתמודד ולתת מענה לשורש הבעיה ולא לסימפטומים בלבד. השאיפה היא למצוא את הפתולוגיה הגורמת לבעיות ולא רק לשלוט בתופעות המאפיינות אותה. ברוב המחלות הכרוניות, שיטות הטיפול המקובלות מצליחות לעיתים לטפל בתסמינים אך רק באופן זמני וזאת באמצאות תרופות שונות. זוהי גישה ריאקטיבית – תגובה לסמפטום באמצעות דיכויו. בנוסף לכך ששיטות אילו הן ככלל פחות אפקטיביות, ישנו אף הסיכון של תופעות הלואי הכרוכות בנטילת תרופות באופן ממושך ועיקבי. הרפואה הסינית נוקטת בגישה הפרואקטיבית בכך שאבחנת הבעיה נעשית על בסיס בחינת תפקודו של כל הגוף כיחידה שלמה.

לפי הרפואה הסינית ישנן ארבע שיטות של טיפול בילדים –צמחים, תזונה, עיסוי ודיקור.

טיפול בצמחים
רפואת הצמחים הסינית הינה אחת מרפואות הצמחים המתוחכמות והעתיקות בעולם. בשנים האחרונות נערכו אלפי מחקרים שהוכיחו את יעילותם של צמחים אלו לטיפול במגוון בעיות. מחקרים אלו אף הניבו לאחרונה זוכה בפרס הנובל בתחום הרפואה! ישנו אין סוף חומר מדעי שעומד לרשות החוקרים והמטפלים על מנת להתאים את הטיפול ההרבלי לכל מקרה ומקרה. הטיפול מתבסס על שילוב מספר צמחים העובדים בצורה סינרגטית ויוצרים איזון טיפולי. חשוב להקפיד, במיוחד ברפואת ילדים, שפורמולות הצמחים יורכבו על ידי בעל מקצוע שעבר הכשרה קפדנית. תופעות הלואי של מרקחות צמחים המותאמות כהלכה לפציינט הינן דבר נדיר ביותר ומינורי. בארסנל הצמחים הסינים ישנם צמחים אנטי בקטריאליים ואנטי ויראליים לצד אלו המעודדים את יכולותיו העצמיות של הגוף לרפא את עצמו. לפורמולות הצמחים יש אפקטיביות רבה בטיפול במחלות אקוטיות וגם במניעת מחלות כשישנה הסטוריה של זיהומים חוזרים ונשנים ושימוש יתר באנטיביוטיקה. עבור ילדים קטנים, ישנה אפשרות לתת את הפורמולות בצורת כדורים, אבקות או תה.

טיפול באמצעות תזונה
עיכול מהווה מרכיב חשוב בבריאותם הכללית של ילדים ותינוקות. הרכב המזון שלהם חשוב ביותר במניעת וטיפול ברבות מהמחלות. התזונה המקובלת כבריאה עבור ילדיהם, עשויה להיות בעיתית לפי עקרונות הרפואה הסינית. רוב המחלות האופיניות לילדים יכולות להמנע או להרפא באמצעות שינוי מתאים בתזונה. ילד אינו יכול לאכול תפריט המתאים למבוגר. לילדים עדיף לצרוך מזון מבושל שהוא קל יותר לעיכול ומעמיס פחות על מערכות הפחות מפותחות של ילדים. כמו כן עדיף שילדים יוכלו מזונות מלאים, פירות, ירקות ודגנים מלאים ויפחיתו בצריכת הבשר, ביצים ומוצרי חלב. מטפל הילדים יעבוד יחד עם ההורים על מנת להתאים תזונה נכונה לכל ילד וילד.

עיסוי ילדים
אחת משיטות העיסוי שהתפתחה כענף של הרפואה הסינית נראית טווי נא, ( Tui Na ) והיא יעילה מאד לטיפול במחלות ילדים נפוצות כמו שיעול, עצירות, כאבי בטן חוזרים, דרמטיטיס ואסטמה. זהו עיסוי עדין, בטוח וללא תופעות לואי. עיסוי ילדים סיני מיועד במיוחד למניעה וטיפול בבעיות המיוחדות לילדים ומשתמש בטכניקות יחודיות ובנקודות לחיצה ספציפיות לטיפול בילדים. אפקטיביות העיסוי הינה במיוחד לידלם מתחת לגיל שמונה וככל שהילד צעיר יותר, יעילות הטיפול בעיסוי גדולה יותר. ישנן קומבינציות לחיצה עיסוי ייחודיות לאיזון בילדים. העיסוי אורך לרוב בין 20 ל- 30 דקות ותכיפות הטיפול נגזרת מאופי הבעיה (למשל כרונית או אקוטית). העסוי מתבצע תוך שהילד לבוש בבגדים נוחים והוא לרוב נעים ומרגיע ואינו מסב שום אי נוחות או כאב.

דיקור ילדים
בנוסף לדיקור בשימוש במחטים התפתחה בשנים האחרונות שיטת “דיקור” ללא מחטים  הנקראת Shoni-shin  דיקור זה הוא סוג ספציפי של דיקור שמיועד במיוחד לילדים ושלא כמו בדיקור עם מחטים, טיפול זה אינו חודר לעור ומשתמש במכשירי לחיצה על נקודות דיקור. שיטה זו טובה במיוחד לילדים המגלים חשש מדקירה ויעילה כמעט כמו דיקור אמיתי.

בלי קשר לשיטה, דיקור מחולל פלאים בטיפול בבעיות של דרכי הנשימה והעיכול. הוא גם מרגיע וגם מעודד זרימה ולפיכך תורם גם לבריאות הכללית של הגוף. הטיפול מבוצע במהלך של 10 עד 20 דקות בתלוי לגיל הילד ולחומרת מצבו.

טיפולים אחרים
בנוסף לשיטות שפורטו למעלה, ניתן לטפל בילדים אף באמצאות שטיפות צמחים, קרמים, משחות, טיפות עיניים אזניים ואף, המבוססים על אותו ארסנל צמחים שהוזכר כבר. יש לזכור שבריאות הילד משתנה בקצב מהיר יותר מזו של המבוגר וכן שהנטיה הטיבעית של ילדים לעבור מחלות ילדות לא מעטות תוך תהליך ההתבגרות שלהם שבמהלכו הם מתפתחים והאנרגיה של המערכות השונות שלהם מתחזק.

מאחר הרפואה הסינית הינה הוליסטית בעיקרה, מתרכז הריפוי באיזון אנרגטי של האיברים הפנימיים תוך שמובאים בחשבון סימפטומים פיסיולוגיים וריגשיים. ילדים רגישים יותר להדבקות במחלות אך הם גם נרפאים במהירות רבה יותר מהמבוגרים. את רוב רובן של הבעיות המאפינות ילדים, ניתן לרפא באמצעות שיטות הטיפול שהוזכרו: צמחי מרפא, שינויי תזונה ,שימוש בטכניקות עסוי בסיסיות ודיקור.  מטרת הטיפול הסיני בילד היא להחזיר לא את האיזון וההרמוניה.

הרפואה הסינית מאמינה כי טיפול מוקדם הינו משמעותי וחשוב עבור כל המצבים. טיפול מוקדם מקצר את משך הטיפול הנדרש ומונע סיבוכים אפשריים. כמו כן יש להקפיד שהילד יקבל מנוחה מספקת ,מבצע פעילות גופנית ונמצא בסביבה בה האויר נקי ככל האפשר.

 

חשוב מכל – שום ריפוי לא יהיה שלם ללא תמיכה ואהבה אותן יש להעניק לילד במנות גדושות!

 

 

רוצים לשמוע עוד על טיפול בילדים? השאירו פרטים ונחזור אליכם