כאב גב תחתון הוא מהתלונות הנפוצות ביותר באוכלוסיה. מחקר מראה שכשמונים אחוזים מהציבור יתלונן לפחות פעם אחת במהלך החיים על כאב גב חמור ומשבית. ישנן תופעות פיזיולוגיות רבות שיכולות לחולל כאב מסוג זה: פריצת דיסק, שחיקה של חוליות הגורמת ללחץ עצבי, תזוזה של כל מערכת השדרה, כאב שמקורו במפרק אליו סקראלי ועוד. נמצא גם במחקר קשר הדוק בין מצבים נפשיים כמו תעוקה או חרדה כסיבה עיקרית לכאב או כגורם מעצים. אם זאת, ברוב רובן של התלונות לא ימצא ממצא פיזיולוגי בבדיקה גופנית או במיפוי המסביר את שורש הבעיה שגורמת לכאב. יתרה מזאת, אצל מרבית האוכלוסייה, בעיקר המבוגרת, יתכנו ממצאים כגון בלטי דיסק אשר לגמרי א-סימפטומטיים ולא מחוללים כאב כלשהו.

כאב הגב נחלק לאקוטי או כרוני. הכאב האקוטי לרוב מקושר לתנועה לא נכונה כגון הרמה, או בתוצאה מהתפרצות של מצב כרוני. הוא מאופיין בכאב חד ומשתק. הכאב הכרוני על פי רוב פחות חד אבל נמשך לאורך תקופה ארוכה. הכאב יכול להופיע כחד נקודתי, ככאב עמום יותר ומפושט, חד או דו צדדי וכמובן יתכנו מקרים של כאב מקרין לחלקים אחרים בגוף כמו ירכיים והשוקיים כמו במצב המכונה סיאטי (על שם העצב הסיאטי המתחיל באזור החוליות הלומבריות ונמשך עד הבהונות).

במצב זה, הפגיעה במערכת השדרה ברוב המקרים איננה תוצאה של טראומה  אלא שחיקה מצטברת ששורשיה הם יציבה לא נכונה, עודף או חוסר בפעילות גופנית, תזונה לקויה וכדומה, כאשר כל אלה על רקע של חולשה מערכתית שמאפשרת לשחיקה לקרות. התערבות ניתוחית, כמו למשל איחוי  חוליות תניב על פי רוב הקלה זמנית כי שורש הבעיה לא טופל ועל כן הכאב יחזור בהמשך. מעבר לתהליכים ניתוחיים האפשרויות הנוספות העומדות לרשות הרפואה המערבית הם הפנייה לטיפולים פיסיותרפיים או מתן  תרופות נוגדות דלקת אם ישנם סימנים המעידים על דלקתיות וכמובן תרופות נוגדות כאב.

הרפואה הסינית לעומת זאת היא בעלת ראיה הוליסטית. היא איננה מסתכלת רק על השריר, הגיד או המפרק שמחוללים כאב אלא על המכלול בו הם מצויים, ובעיקר על המאזן האנרגטי בהקשר לבעיה והתופעות הנלוות אליה. במסגרת חלוקת הגוף לערוצי אנרגיה – מרידיאנים בהם זורם צ’י,

 

רוצים לשמוע עוד על טיפול בכאבי גב תחתון? השאירו פרטים ונחזור אליכם