הכוכבים של צמחי המרפא הסינים

מאת דני מוזר

רוב הציבור בארץ מכיר את הרפואה הסינית בעיקר בזכות ענף הדיקור, ורבים כבר זכו להנות מסגולותיו במניעה וריפוי של שלל בעיות רפואיות. פחות מוכר במערב הוא ענף רפואת הצמחים, אף שבסין משקלו כדרך טיפול הוא שווה ואף גדול מהדיקור. מומחים ברפואה סינית מאמצים לרוב טיפול המשלב הן סדרות של טיפולי דיקור והן תערובות של צמחים מעולם עשיר זה של צמחי מרפא כדי להציע את הטיפול האופטימאלי בכל מקרה ומקרה.

בחרנi כאן להציג כמה מה”כוכבים” , בעיקר אלו שמוכרים יותר לציבור, אף שמעטים מודעים למקור הקדום. נקדים רק הערת אזהרה שצמחים אלו בעלי יכולות ריפוי מופלאות אך שימוש ללא אבחנה נכונה עלול להוביל לתוצואות לא רצויות. התיעצו בהרבולוג לפני כל שימוש.

 

ג’ינסנג

בראש הרשימה נמצא ,הטוען לכתר הקיסר של צמחי המרפא, הג’ינסנג. הוא מוכר לאוכלסיית המטפלים בשמו הסיני Ren Shen.

Ren Shen

ללא ספק, אחד מצמחי המרפא השימושיים ביותר, הן בסין והן במערב. הוא מוכר בסגולותיו כממריץ וכמחזק מערכת חיסון. פחות מוכר הוא יכולתו להשפיע על הנפש במצבי עקה או דכדוך. בסין יש שוק משגשג לשורש היקר ומחירו יכול להגיע לעשרות אלפי דולרים! פרט מעניין הקשור לצמח, לוקח 10 שנים לגדל את הצמח כדי שהשורש יהיה אכותי. עוד פריט פיקנטי לגביות לרבים הוא מזכיר תורה של אדם, ואכן Ren פרושו בסינית “אדם”.

 

 

ג’ינג’ר

מהמטבח המצוי – הג’ינג’ר המשמש בצורתו הטריה (שם סיני – Gan Jiang) או בצורתו המיובשת (שם סיני – Sheng Jiang)

Sheng Jiang

הג’ינג’ר הוא צמח ארומטי הידוע בשימושו כתבלין ומשפר טעמים במזון בעיקר במטבח האסייתי. בעולם הרפואה הוא משמש בפותר בעיות עיכול, משפר זרימת דם, מפסיק שלשול ואף יכול לסיע בבעיות קרדיולוגיות. הוא צמח שנותן תחושה של חום ולכן הוא כל כך מתאים לתבשילים לימות החורף הקרים, מכאן גם שיש להמעיט בצריכה שלו בימות הקיץ המהבילים. הרפואה העממית (“תרופות סבתא”) משלבת אותו במרקחות רבות כמו בעיות שיעול, הצטננויות,החילות ועוד.
אז בפעם הבאה שאתם עורכים קניות אל תשכחו להצטייד גם במנה יפה של השורש המיוחד הזה.

 

 

אסטרגלוס

הכוכב הבא שלנו ידוע בשמו אסטרגלוס (קידד סיני) או בשמו הסיני Huang Qi (אנרגיה צהובה).

Huang Qiגם בצמח זה נעשה שימוש בעיקר בשורש. הוא ידוע כמחזק אנרגטי ומשפר את המערכת החיסונית. הוא נפוץ מאוד בשימוש אצל אנשים חלשים בעקבות מחלות או גיל מבוגר, וגם בעונות מעבר למניעת התפרצויות של אלרגיות. הוא גם מוכר כפותר בעיות עיכול ואף עוזר בזרוז של החלמה של פגיעות חיצוניות.

 

 

 

 

ליקוריץ

מארון הממתקים מגיע חומר הגלם של הבמבליק המוכר מילדותנו. הוא ידוע בשמו הלועזי ליקוריץ Lycorice פחות מוכר בשמו העברי – שוש קרח. שמו הסיני הוא Gan Cao.

Gan Cao

טעמו מתקתק והוא מכיל חומרים הדומים בפעילותם לקורטיזון הטבעי המופק בגוף ביותרת הכליה. מעל לכל שאר אכויות המרפא שלו עומדת התכונה שלו לאחד את כל שאר המרכיבים בתערובת הצמחים לידי מקשה רפואית אחת – הרמון הפורמולה, וזה מיוחס בין השאר למתיקות הטבעית שלו. מסיבה זו כמעט לא נראה תערובת צמחים סינית בלעדיו. תכונות רפואיות אחרות המחוחסות לו הם הפסקת שיתון יתר, שמירה על ערכי סידן ואנטי רעלניות.

 

 

 

 

שרביטן מצוי

הוא הידוע בשמו העברי השרביטן המצוי , Ephedra בשמו הבוטני או Ma Huang בשמו הסיני.

Ma Huang

הוא גדל בארץ בעיקר לאורך מישור החוף. שמו יצא למרחוק כעוזר בכל בעיות מערכת הנשימה ואף מייחסים לו סגולות בריפוי ומניעה של סרטן של דרכי הנשימה, אף שתכונה זו איננה מוכחת מדעית. במחקר הבוטני מיחסים את סגולות המרפא שלו לחומר בשם Ephedrin המצוי בעלים שלו (ה”שרביטים”). חומר זה משמש את תעשית התרופות לטיפול באסתמה. הצמח אסור לשימוש בארץ בגלל סכנה לעליה בלחץ הדם.

 

 

 

 

 

זוהי רק טעימה קטנה מתוך מאות צמחים, מינרלים וגם… חלקי חיות המצויים בתוך ארסנל מצחי המרפא הסינים. הרכב הצמחים הרצוי נקבע לכל אדם בנפרד בהתאם לבעיה הרפואית איתה הוא מתמודד ונתונים אחרים היחודיים לו. תהליך קביעת הרכב הצמחים והמינונים הנכונים הוא תהליך הדורש מקצועיות רבה הכוללים ידע ונסיון רב של עבודה עם צמחי המרפא.

ואשר לאותן חיות שהוזכרו קודם, אל דאגה, כאלו לא ימצאו בהרכבי צמחים המונפקים בישראל כי משרד הבריאות אוסר כל שימוש בחומרים מן החי.

למטפלים שלנו במרפאת סינרג’י יש כל הכלים והתמיכה המקצועית לאבחן ולרשום פורמולות של צמחי מרפא. זהו אחד מתוך סל כלי הטיפול אשר אנו מעמידים לרשות מטופלינו. בואו לחוות אינטגרציה של מיטב הרפואה משלימה כדי להתחיל איתכם דרך חדשה של בריאות.

עוד על טיפולים בעזרת צמחי מרפא המוצעים אצלינו
עוד על מרפאת סינרג’י ברעננה
התקשרו אלינו ל050-9588837 או השאירו פרטים ונחזור אליכם