hypnosis

מהי היפנוזה רפואית ולאיזה מטרות ניתן להשתמש בה?

 

כללי-

ההיפנוזה הינה כלי טיפולי שבאמצעותו יכול מטפל מוסמך לאפשר לתהליכים הנמצאים בתת המודע של המטופל להגיע לידי מימוש. במילים אחרות, באמצעות ההיפנוזה יכול המטופל להגיע להישגים, ביצועים ופעולות אותם הוא רוצה אך מרגיש שמתקשה להגיע בעצמו.

מכאן נגזר שבאמצעות הכלי הטיפולי ששמו היפנוזה לא ניתן לגרום למטופל לבצע דברים שנפשו אינה שלמה איתם ואשר אינו מעוניין לבצע אותם. ההיפנוזה כשעצמה אינה טיפול ,במובן הפשוט, כמו טיפול פסיכולוגי אלא כלי שבאמצעותו ניתן לקדם את רצונותיו של המטופל.

היפנוזה רפואית שהינה חלק מהטיפול ההיפנוטי המשמש גם בתחומים אחרים כגון פסיכולוגיה היא שיאה או טכניקה שמטרתה לאפשר להשיג תהליכים רצויים כחלק מהטיפול הכולל. היפנוזה היא תהליך הנוצר מטפל ומטופל כאשר שני הצדדים הם חלק בלתי נפרד מההליך.

מושגי יסוד –

דמיון מודרך הינו שלב הראשוני של השיחה של המטפל שבו קולו של המטפל “מוליך” את המטופל למקום, לחוויה או לתחושה שבהם יוכל המטפל להעלות נושאים להתייחסות או לטיפול

טראנס היפנוטי שלב מתקדם יותר בטיפול שבו מתחדדים החושים הנדרשים להמשך הטיפול. בשלב זה המטופל עשוי להראות במצב שינה. ואולם, בדיקות מדעיות שונות הוכיחו שאין מדובר בשינה (לדוגמא: תבנית גלי המוח שונה באופן משמעותי, פעילות המוח מוגברת באזורים השונים באופן מהותי ממצב השינה). בעת הטראנס חלוקת הקשב של המטופל ממוקדת למטפל.

סוגסטייה (נגזרת של המילה באנגלית to suggest, להציע)  היא צורת ההצעה של המטפל שתפקידה להרשות או לאפשר למטופל לבחור כוון פעולה וחשיבה המתאימה לו או לה. על פי רוב הסוגסטיה ניתנת בצורה מילולית, במילה בודדת או במשפט קצר. ישנן גם סוגסטיות תחושתיות (שאינם בשמיעה) שתפקידם למקד את המטופל למגע הניתנת לשם מיקוד או העצמה תחושתית. לדוגמא: אם במהלך ההיפנוזה המטפל רוצה לקבל תשובות מהמטופל לגבי תהליכים שונים הוא יכול לבקש להרים אצבע שנקבעה מראש במקום תשובה מילולית של המטופל . ניתן להשתמש בסוגסטיות לצורך טיפול או קידום הליך מחשבתי, התנהגותי או פיסיולוגי

אינדוקציה – התהליך הראשוני לכניסה לתוך היפנוזה, למצב היפנוטי. אינדוקציה עושה שימוש בטכניקות רגיעה והרפייה תוך התרכזות לתחושות פנימיות. למרות שאינדוקציה מוגדרת כתהליך ךהעברת סוגסטיות, השיטות לשם כך רבות. רוב שיטות האינדוקציה לשם השריית היפנוזה עושות שימוש בתרגילי הרפייה השריית רוגע חשיבה ושיחזור חוויות נעימות.

העמקה – לאחר שלב האינדוקציה, מגיע שלב ההעמקה. בשלה ההעמקה בהיפנוזה עושים שימוש בסוגסטיות שמטרתן השריית רוגע רב יותר וריכוז מוגבר יותר לשם הגברת ההיענות לסוגסטיות שהן חלק מהטיפול הנפשי עצמו.

היפנוזה – שימוש בכוח התודעה

היפנוזה עושה שימוש בכוח התודעה שיש לכל אדם לשם הפקת שינויים פיסיולוגיים, תחושתיים או התנהגותיים. היפנוזה משמשת לטיפול בבעיות פסיכולוגיות כגון דיכאון, חרדה ( כולל חרדה חברתית, חרדת בחינות והתקפי חרדה), מתח, נגד הרגלים מסויימים כגון עישון. היפנוזה משמשת לא רק לשם טיפול בבעיות פסיכולוגיות – ריגשיות אלא לטיפול בבעיות רפואיות כגון כאבים, מיגרנה, פיברומיאלגיה ותסמונת המעי העצבני. תחום נוסף מתפתח הוא טיפולן בהיפנוזה לשם שיפור הישגים עבור מקצועות ספורט שונים.

היפנוזה – הקשר שבין גוף לנפש

החלוקה לבעיה פסיכולוגית או בעיה רפואית מעט מלאכותית מכיוון שאנו יודעים שיש קשר הדוק בין השתיים. המצב הנפשי משפיע על המצב הגופני והפעילות הגופנית פיסיולוגית משפיעה על מצב פסיכולוגי. בזמנים של מתח וחרדה הגוף יותר חשוף למחלות כי מערכת החיסון נחלשת. תופעה דומה ניתן לראות אצל אנשים שיש להם סוכרת: בזמנים של מתח האיזון ברמת הסוכר בדם מעורער ויש צורך להעלות את מינון התרופות והאינסולין.

היפנוזה – לכולם?

טיפול בהיפנוזה עושה שימוש ביכולתו האישית של האדם להגיב לסוגסטיות. הכוח להתהפנט אינו נעוץ המהפנט אלא במהופנט עצמו. ישנם אנשים שניתנים להיפנוט בצורה יותר קלה מכיוון שהתכונה הזו נעוצה בהם ואילו אחרים מהופנטים בקושי רב. רוב האנשים ניתנים להיפנוט – סוגסטבילים באופן בינוני. אחד ההסברים לשוני בי האנשים הוא שחלק מהקושי להתהפנט נעוץ מחרדה ומתח הנגרם עקב תפיסה שגויה של היפנוזה שנלקחת מהתיאורים בספרים, סרטים ומתכניות טלויזיה. אנשים פוחדים לאבד שליטה ושהם עלולים לפעול בניגוד לרצונם. היפנוזה אינה כרוכה באיבוד שליטה. אנשים שעוברים היפנוזה מודעים למצבם, לזהותם ולמקום שהם נמצאים בו. אדם העובר היפנוזה יזכור את התהליך עצמו אלא אם תנתן לו סוגסטיה ברורה לשכוח את התהליך או חלק ממנו. היפנוזה אינה בעלת כוח לגרום לאדם לעשות פעולות נגד רצונו.

תהיה אשר תהיה היכולת להתהפנט, בין שהטיפול נערך ע”י פסיכיאטר או פסיכולוג,רוב האנשים שעברו היפנוזה מתארים את התחושה כנעימה, משרה שלווה ומרגיעה. חלק מהאנשים מתארים את התחושה של הגברת יכולת הריכוז הנורמלית שלהם. אחרים מתארים את החוויה של הגברת ריכוז מלווה ברוגע מאוד נעים.

ממטפלינו ד”ר אשר מוזר עוסק בהיפנוזה רפואית

 

רוצים לשמוע עוד על הפנוזה רפואית? השאירו פרטים ונחזור אליכם